wtorek, 21 grudnia 2010

Domki z piernika - rodzinnie

Co roku piekliśmy ciasteczka na choinkę! W tym roku też szykowaliśmy się do wielkiego wspólnego ciastkowania. Po wielu rozmowach doszliśmy do wniosku, że w tym roku potrzebna jest nam jakaś odmiana.
Pieczenie i dekorowanie świątecznych ciastek ??? A może pierników ??? Na sam koniec postanowiłam, że tym razem będą pierniki. Choć nie tak całkiem ... powstały domki z piernika!
Przygotowanie ścianek zajęło mi sporo czasu. Dla dzieci zostało już dekorowanie i cieszenie się wspólną zabawą.

Zapraszam na domki z piernika ... na osiem domków z piernika!!!


Składniki - 1 porcja:
 • 400 g mąki
 • przyprawa do piernika
 • 1 łyżeczka sody
 • 140 g cukru pudru
 • 100 g miodu
 • 60 g masła
 • 2 jajka
Lukier - 1 porcja:
 • 25 ml białka (odmierzałam strzykawką po rozbełtaniu)
 • 94 g cukru pudru (przesianego bez grudek, drobno mielonego)
 • ew. barwniki spożywcze
 • ew. jeżeli lukier jest za gęsty dodajemy trochę soku z cytryny
Dodatki:
 • posypki cukrowe, cukrowe gwiazdki i kuleczki w różnych kolorach, ew. polewa czekoladowa

Ciasto i lukier przygotowujemy tak jak w przepisie na lukrowane pierniki.

Aby przygotować 9 zestawów ścianek na domki potrzebne są 3 porcje ciasta! Wzór domku - szablon - wzięłam ze strony tortownia.pl. Dodałam kilka elementów - wycięłam okienka w kształcie serduszek i małe kółeczko.
Wszystko wycinamy w surowym cieście (pieczemy na papierze do pieczenia) już to co chcemy mieć gotowe na końcu. Pierniki są twarde i nic by się nie dało z nich wyciąć po upieczeniu. Każdy może dowolnie coś tutaj zrobić. Można też uzyskać "witrażowe" szybki (w środek wyciętych miejsc na okienka wkładamy pokruszone landrynki i dopiero takie coś pieczemy, pod wpływem ciepła landrynki się rozpuszczą, a po wystygnięciu powinny wyglądać jak szybka). Konieczne jest też upieczenie podług.

Muszę przyznać, że konieczna jest męska pomoc przy kręceniu lukru. Potrzeba ok. 1 porcji lukru na 1 domek, no ostatecznie 2 porcje lukru na 3 domki.

No ale zabawa jest przednia ....


A efekt jest po prostu super! Nie licząc szczęścia dzieci.


Na koniec domki trzeba delikatnie skleić lukrem (na to potrzeba go najwięcej) i zostawić na godzinkę lub dwie aby zastygł całkowicie, a domek się nie rozpadł.

Zapraszam wszystkich, co mają jeszcze chociaż chwilkę czasu na pieczenie prostych, ale za to ślicznych, piernikowych dzieł!

7 komentarzy:

 1. U mnie budowanie domku przez kilka lat kończyło się katastrofą budowlaną :D Ale z takim gronem pomocnikow to nie mogło się nie udac, cudne, przecudne są :)

  Pozdrawiam Macierzanko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jejku, są przepiękne!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. WOW! 8 domków!!! Gratulacje za umiejętności i chęci! Dzieciaki będą miały co wspominać!!! Ja ograniczyłam się do hurtowych wypieków pierniczków, które syn z kolegą dekorowali i sprzedawali na szkolnym kiermaszu :) Pzdr Aniado

  OdpowiedzUsuń
 4. niesamowite. wszystkie piękne. i cudną musiało byc to dla Was zabawą.

  OdpowiedzUsuń